Vytrácí se z vašeho vztahu pocit, že jste milovaní? Necítíte možná už tolik lásky a pozornosti, kolik si představujete? Potřebujete ujištění a uklidnění, že jste stále potřební? Aplikujte do svého života rituály zdravého vztahu.
„Miluji tě nejen proto, kdo jsi, ale také proto, kým jsem já, když jsme spolu.”
V dnešní době možná víc než kdy dříve vyplouvá na povrch jako aktuální téma v partnerských vztazích naše vnitřní potřeba nechat se opakovaně ujišťovat a uklidňovat, že nás partner stále miluje a potřebuje. Je ale velmi snadné na tato ujištění v dnešní hektické době zapomínat. Dost často také zapomínáme na to, že pokud chceme ujištění a pozornost dostávat, měli bychom to samé poskytnout našemu partnerovi, jelikož on o to stojí stejně jako my.
Mnoho z nás je přesvědčeno, že vybudováním dobrého rodinného zázemí, okamžikem svatby nebo s příchodem dětí dojde k automatickému zmírnění našich vnitřních obav a pochybností a tím i k pevnějšímu ukotvení vzájemného vztahu. Je ale fakt, že i v pevném a zdravém vztahu jsou naše vnitřní jistota a vzájemné propojení neustále vystavovány novým životním hrozbám a výzvám. Jen proto, že jsme včera byli milováni, nám nedává jistotu, že to tak dnes bude také. Jak je to možné?
Ego jako možný problém
Důvodem může být naše ego. V krizových chvílích je dobré uvědomovat si, kam až si dovolíme nechat zajít našeho ego, které ze své podstaty nemá rádo harmonii a rovnováhu, protože miluje, když jsou věci jen černé, nebo bílé. V takovém vztahu si pak ego vždy snadno najde dostatek důvodů, proč pochybovat o našich jistotách.
Komunikace jako základ
Je důležité nedržet obavy uvnitř sebe. Velmi snadno se totiž stane, že spolu nekomunikujeme přímo a jen tušíme, nebo předpokládáme, že chladné a odtažité chování partnera značí, že už nás nepotřebuje. A on přitom může být ve stejném rozpoložení plném pochyb a nejistot jako my a zaujme proto vůči nám obranné postavení. Dostaneme se tak do cyklu, kdy popíráme vzájemné city a potřeby, právě na základě našeho předpokladu. Dobrá zpráva je, že těmto situacím se dá různými způsoby předcházet.
Rituály zdravého vztahu
Abych vám pomohl se těmto zbytečným citovým odloučením vyvarovat i jim předcházet, připravil jsem si pro vás inspirativní sérii blogů nazvanou Rituály zdravého vztahu, kdy vám postupně jednotlivé rituály přiblížím.
Nenápadné, ale ve skutečnosti zásadní rituály, by se tak mohly stát součástí vašich životů. Přestože jsou zdánlivě nenápadné, mají neuvěřitelnou moc posilovat vzájemnou blízkost, naše city a výjimečnost jednoho pro druhého.
Zaujalo vás téma vztahů? Podívejte se na aktuální výpis kurzů. Doporučuji začít s kurzem: Jak pečovat o vztahy, aby vydržely.
6 rituálů zdravého vztahu
- Ranní a večerní polibek
- Buďte pro sebe atraktivní
- Překvapte se
- Dělejte si na sebe čas
- Poblázněte se
- Vytvářejte jeden druhému osobní prostor
RITUÁL Č. 1: Ranní a večerní polibek aneb 7 společných sekund
Možná si položíte otázku, proč zrovna polibek. Je to maličkost, ale pokud si z ranního a večerního políbení uděláte rituál, začnete i ukončíte tak společně den. Proto každé ráno, i když jste v jakémkoli spěchu, nezapomeňte se navzájem vřele políbit na rty nejméně po dobu sedmi sekund. Nepřemýšlejte o věcech, které vás v nejbližších hodinách čekají, nakloňte se těsně vedle sebe, plně se soustřeďte jen na pocit spojení vašich rtů. Po polibku ještě setrvejte několik okamžiků, dívejte se na sebe a usmívejte se. Stejně tak každý večer po návratu domů nebo před spaním.
Při polibku pronikáme do centra emocionálního spojení. Náš vzájemný intimní kontakt na nás tak působí v mnoha ohledech lépe než samotná slova, a proto upřímný úsměv nebo pohlazení mohou proniknout mnohem hlouběji než slovní vyznání („Samozřejmě, že tě miluji.“).
Už jako děti jsme byli uklidňováni dotekem či pohlazením dlouho před tím, než jsme porozuměli jazyku, proto je i teď fyzický kontakt pro nás důležitý, abychom věřili, že máme místo v životě někoho jiného.
Jaké jsou hlavní překážky pro naplnění rituálů zdravého vztahu?
Největšími překážkami jsme ve výsledku hlavně my sami a obecně náš osobní postoj, vnitřní pochyby a strach (z úspěchu, neúspěchu, z odmítnutí). Často podceňujeme vlastní schopnosti, což vede k negativnímu myšlení a jen to potvrzuje a zesiluje naše přesvědčení o vlastní neschopnosti.
Aby se cyklus rozpojil a my byli schopni vystoupit z ulity, musíme nejprve identifikovat a vyřešit naše vnitřní osobní zábrany našeho vztahu. Začněte tak tím, že změníte pohled na svůj současný vztah, na všechna současná schémata a vzorce, a uvidíte, co se stane!
„Ústředním rysem rituálů je, že je děláme bez ohledu na to, zda je máme rádi, nebo ne, bez ohledu na okolnosti.“
Rituál jako staronová jistota
Samozřejmě existuje ještě mnoho dalších způsobů, kterými můžeme našemu partnerovi dát najevo, že je pro nás důležitý a nepostradatelný. Drobné rituály nám budou připomínat lásku a náklonnost, kterou k sobě chováme, a pomohou nám na to nezapomínat. Ústředním rysem rituálů totiž je, že je děláme bez ohledu na okolnosti. Možná tak budeme muset občas vynaložit nemalé úsilí, avšak je důležité rituál dodržovat i přes to, že jsme se právě pohádali nebo že spěcháme na důležité jednání. Odložme proto svá ega a díky drobnému rituálu polibku budeme mít lepší pocit i náladu. Když opouštíme dům a míříme k autu nebo na stanici, neměli bychom se už ptát pouze na to, zda jsme nezapomněli telefon, klíče nebo prezentaci. Měli bychom se vždy ptát sami sebe, zda jsme udělali i něco důležitého pro náš vzájemný vztah a pro společnou harmonii. Věnovali jsme si navzájem sedm sekund?
AKCE! PTEJTE SE SAMI SEBE!
Které rituály by mi poskytly větší jistotu a životní energii?
Jaké rituály by mohly být zdrojem vaší radosti a optimismu?
Jak byste mohli svůj současný partnerský vztah obohatit?
Co může být největší překážkou pro pozitivní změnu?